Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
benny rāwhiti-hill

benny rāwhiti-hill

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for benny
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • benny’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Prey

    Prey 2022

    ★★★★ Watched by benny rāwhiti-hill 14 Aug 2022

    a good predator sequel/prequel?? (not) impossible

  • Nope

    Nope 2022

    ★★★½ Watched by benny rāwhiti-hill 12 Aug 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i honestly relate the the ufo, just like me when i’m at the clubs

  • The Graduate

    The Graduate 1967

    ★★★★★ Rewatched by benny rāwhiti-hill 08 Aug 2022

    benjamin - the ultimate sigma male

  • Bullet Train

    Bullet Train 2022

    ★★★½ Watched by benny rāwhiti-hill 06 Aug 2022

    one of the brad movies of all time

  • Battle Royale

    Battle Royale 2000

    ★★★★½ Watched by benny rāwhiti-hill 29 Jul 2022

    something something fortnite something something battle bus

  • Cure

    Cure 1997

    ★★★★★ Watched by benny rāwhiti-hill 23 Jul 2022

    X(XXTENTACION)

  • Ms. Marvel

    Ms. Marvel 2022

    ★★★½ Watched by benny rāwhiti-hill 15 Jul 2022

    unironically the only marvel thing i’ve enjoyed recently???

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★★ Watched by benny rāwhiti-hill 08 Jul 2022

    why did marvel go back to being mid? it feels like they either get about 50% into pre production and say “FUCK IT LETS JUST START FILMING NOW!!!”, or they’re just chopping shit up into a perfectly 2 hour film/6 episode disney+ series at 40 mins a pop. or it’s both.

    let the stories take the time they need to be told. 

  • Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru 2022

    ★★★★★ Watched by benny rāwhiti-hill 03 Jul 2022

    Minions: The Rise of Gru is a heartwarming film about friendship, love, loss, and most importantly… despicable deeds.

  • Castle in the Sky

    Castle in the Sky 1986

    ★★★★½ Watched by benny rāwhiti-hill 29 Jun 2022

    i strive to be the same level of chad as pazu

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi 2022

    ★★★ Watched by benny rāwhiti-hill 23 Jun 2022

    obi-wan midnobi

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★½ Watched by benny rāwhiti-hill 01 Jun 2022

    OMG!!!! 😱😱😱 DO YOU REMEMBER THE TOP GUN ANTHEM???? 🎶🎼🎼 DO YOU REMEMBER DANGER ZONE??? 🤘🤘🎸🎸 DO YOU REMEMBER GOOSE (rip) 😭😭🙏🕊🕊 TALK TO ME GOOSE 🗣🗣🗣🦆

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 40
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.