RSS feed for Matthew
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beast from 20,000 Fathoms

The Beast from 20,000 Fathoms

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Kong

King Kong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lost World

The Lost World

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Marvel Rising: Secret Warriors

Marvel Rising: Secret Warriors

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry