RSS feed for Matthew

Matthew has logged 218 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Hustle

American Hustle

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
And the Band Played On

And the Band Played On

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spiral

Spiral

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Signal

The Signal

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovely Molly

Lovely Molly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Counselor

The Counselor

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
V/H/S

V/H/S

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Surveillance

Surveillance

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★
Read the review Edit this entry