RSS feed for Matthew

Matthew has logged 90 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★
Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Transformers

Transformers

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vikings

The Vikings

1958
×
★★★
Edit this entry  
09
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry