RSS feed for Matthew

Matthew has logged 28 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read prior review Edit this entry  
05
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tron

Tron

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
Read the review Edit this entry  
24
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry