RSS feed for Matthew

Matthew has logged 163 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Negro Soldier

The Negro Soldier

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mysterious Lady

The Mysterious Lady

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Joy

Joy

2015
×
Edit this entry  
13
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
Read the review Edit this entry  
21
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Manxman

The Manxman

1929
×
Read the review Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Easy Virtue

Easy Virtue

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Farmer's Wife

The Farmer's Wife

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Downhill

Downhill

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ring

The Ring

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lodger

The Lodger

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Advantageous

Advantageous

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pleasure Garden

The Pleasure Garden

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rocky

Rocky

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★
Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry