RSS feed for Matthew

Matthew has logged 40 entries for films rated ★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Edit this entry  
20
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★
Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Downhill

Downhill

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ring

The Ring

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pleasure Garden

The Pleasure Garden

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Rocky

Rocky

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Crash

Crash

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Point Break

Point Break

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The East

The East

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
G.I. Joe: The Movie

G.I. Joe: The Movie

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Crow

The Crow

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★
Read the review Edit this entry