RSS feed for Matthew

Matthew has logged 48 entries for films rated ★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Stargate

Stargate

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django

Django

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Straight Shooting

Straight Shooting

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★
Edit this entry  
12
The Vikings

The Vikings

1958
×
★★★
Edit this entry  
09
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Creeping Unknown

The Creeping Unknown

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spiral

Spiral

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovely Molly

Lovely Molly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tormented

Tormented

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Slacker

Slacker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry