RSS feed for Matthew

Matthew has logged 148 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mothra

Mothra

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Bullet for the General

A Bullet for the General

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bucking Broadway

Bucking Broadway

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry