RSS feed for Matthew

Matthew has logged 94 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry