RSS feed for MrBradMcD

MrBradMcD has watched 28 films released in the 1930s.

  • The Rules of the Game

    ★★★★★

  • La Bête Humaine

    ★★★★

  • Alexander Nevsky

    ★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • The Only Son

    ★★★★★

  • My Man Godfrey

    ★★★★★

  • Fury

    ★★★★

  • Things to Come

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★½

  • The Devil Is a Woman

    ★★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★

  • The Scarlet Empress

    ★★★★★

  • The Black Cat

    ★★★

  • L'Atalante

    ★★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • The Testament of Dr. Mabuse

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★

  • Island of Lost Souls

    ★★★★★

  • Blonde Venus

    ★★★★★

  • White Zombie

    ★★★

  • Vampyr

    ★★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★

  • M

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Morocco

    ★★★★★

  • King of Jazz

    ★★★

  • The Blue Angel

    ★★★★★