Sort by

Noah has logged 226 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The General

The General

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Sinbad and the Eye of the Tiger

Sinbad and the Eye of the Tiger

1977
×
★★★
Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lava

Lava

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
I Am Dragon

I Am Dragon

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Doppelganger

Doppelganger

×
★★★★
Edit this entry  
03
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Driven

Driven

2001
×
★★½
Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Lichtmond - The Journey

Lichtmond - The Journey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
What the #$*! Do We (K)now!?

What the #$*! Do We (K)now!?

2004
×
★★½
Edit this entry  
12
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Lava

Lava

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Lava

Lava

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lost World

The Lost World

1960
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lost World

The Lost World

1925
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Goodbye Berlin

Goodbye Berlin

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
ABBA: The Movie

ABBA: The Movie

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★½
Edit this entry