• Dune

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Free Guy

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★

  • Pig

    ★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • No Sudden Move

    ★★★

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Mank

    ★★½

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Violet Evergarden: The Movie

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • Rogue

  • The Old Guard

    ★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • 6 Underground

    ★★

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★½

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★

  • Promare

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Missing Link

    ★★★½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Triple Frontier

    ★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • I Am Mother

    ★★★½

  • Polar

    ★★★½

  • Holmes & Watson

    ½

  • The Mule

    ★★★

  • Bumblebee

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mortal Engines

    ★★½

  • Aquaman

    ★★★

  • Bird Box

    ★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • The Favourite

    ★★½

  • First Man

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

  • Sicario: Day of the Soldado

    ★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★