Sort by

Ell C has logged 397 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wonka

Wonka

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Who

Doctor Who

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
27
Elemental

Elemental

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Church on Ruby Road

Doctor Who: The Church on Ruby Road

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: Voyage of the Damned

Doctor Who: Voyage of the Damned

2007
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2005
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
Edit this entry  
25
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Edit this entry  
25
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
Read other review Edit this entry  
25
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Life

One Life

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★½
Edit this entry  
15
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lions for Lambs

Lions for Lambs

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All the Right Moves

All the Right Moves

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
American Made

American Made

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Doctor Who: The Giggle

Doctor Who: The Giggle

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Who: The Giggle

Doctor Who: The Giggle

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Who: Wild Blue Yonder

Doctor Who: Wild Blue Yonder

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Who: The Celestial Toymaker

Doctor Who: The Celestial Toymaker

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★
Edit this entry  
08
Wonka

Wonka

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eileen

Eileen

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Maestro

Maestro

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Next Goal Wins

Next Goal Wins

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: Wild Blue Yonder

Doctor Who: Wild Blue Yonder

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry