RSS feed for MrCutterknife
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ali

Ali

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Night Comes On

Night Comes On

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Germania

Germania

2018
×
Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
Edit this entry  
13
Tarzan's testicles

Tarzan's testicles

2017
×
Edit this entry  
13
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★
Edit this entry  
11
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zu ebener Erde

Zu ebener Erde

2018
×
Edit this entry  
30
Styx

Styx

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ray & Liz

Ray & Liz

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Shut Up and Play the Piano

Shut Up and Play the Piano

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Plan for Destruction

Plan for Destruction

1943
×
Edit this entry  
25
Education for Death

Education for Death

1943
×
Edit this entry  
25
Jungle Drums

Jungle Drums

1943
×
Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
23
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
Edit this entry  
21
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Address Unknown

Address Unknown

1944
×
★★★
Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Plane Daffy

Plane Daffy

1944
×
Edit this entry  
10
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★½
Edit this entry  
06
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
Edit this entry  
06
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry