RSS feed for MrCutterknife

MrCutterknife has logged 225 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Happiness

Happiness

1935
×
★★
Edit this entry  
10
The Steel Road

The Steel Road

1929
×
★★★½
Edit this entry  
09
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

1924
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

1924
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

1924
×
★★★½
Edit this entry  
01
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★½
Edit this entry  
30
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★½
Edit this entry  
29
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★½
Edit this entry  
21
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Edit this entry  
17
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
Guns for Hire: The Making of 'The Magnificent Seven'

Guns for Hire: The Making of 'The Magnificent Seven'

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Madness of Max

The Madness of Max

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Western

Western

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
For Ahkeem

For Ahkeem

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
Piazza Vittorio

Piazza Vittorio

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
Der Einzelkämpfer

Der Einzelkämpfer

2017
×
★★½
Edit this entry