RSS feed for MrCutterknife

MrCutterknife has logged 14 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Quiet Bliss

Quiet Bliss

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Kapo

Kapo

1960
×
★★★½
Edit this entry  
12
Accattone

Accattone

1961
×
★★★
Edit this entry  
11
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★½
Edit this entry  
10
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★½
Edit this entry  
09
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Along the Ridge

Along the Ridge

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry