RSS feed for MrCutterknife

MrCutterknife has logged 151 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★½
Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rise and Fall of a Small Film Company

Rise and Fall of a Small Film Company

1986
×
★★½
Edit this entry  
27
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Love

Love

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★½
Edit this entry  
19
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★½
Edit this entry  
01
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Feel Like Going Home

Feel Like Going Home

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Edit this entry  
17
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sherlock Holmes in Washington

Sherlock Holmes in Washington

1943
×
★★★
Edit this entry  
14
Sherlock Holmes Faces Death

Sherlock Holmes Faces Death

1943
×
★★★
Edit this entry  
14
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
12
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Weekend

Weekend

1967
×
★★
Edit this entry  
07
Baron Blood

Baron Blood

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Men Behind the Wall

The Men Behind the Wall

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fest

Fest

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Roadside Attraction

Roadside Attraction

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry