mrdrenzaria has logged 295 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Remo Williams: The Adventure Begins

Remo Williams: The Adventure Begins

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Don Quixote

Don Quixote

1933
×
★★½
Edit this entry  
13
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Too Much Johnson

Too Much Johnson

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Othello

Othello

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Squareheads of the Round Table

Squareheads of the Round Table

1948
×
★★★
Edit this entry  
10
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Life and Death of King John

The Life and Death of King John

1984
×
★★★
Edit this entry  
09
The Hollow Crown: Henry VI - part 1

The Hollow Crown: Henry VI - part 1

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Final Cut: The Making and Unmaking of Heaven's Gate

Final Cut: The Making and Unmaking of Heaven's Gate

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hollow Crown: Henry IV - Part 1

The Hollow Crown: Henry IV - Part 1

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
The Merry Wives of Windsor

The Merry Wives of Windsor

1982
×
★★½
Edit this entry  
07
Macbeth

Macbeth

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Macbeth

Macbeth

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★
Edit this entry  
07
Matrix

Matrix

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
After Lumière – l'Arroseur arrosé

After Lumière – l'Arroseur arrosé

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Volga - Volga

Volga - Volga

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shakespeare's Plan 12 from Outer Space

Shakespeare's Plan 12 from Outer Space

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meet King Joe

Meet King Joe

1949
×
★★½
Edit this entry  
05
I, Claudius: A Television Epic

I, Claudius: A Television Epic

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
The Comedy of Errors

The Comedy of Errors

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
William Shakespeare: A Life of Drama

William Shakespeare: A Life of Drama

×
★★★
Edit this entry  
04
Measure for Measure

Measure for Measure

1979
×
★★★
Edit this entry  
04
King Lear

King Lear

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★½
Edit this entry  
03
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alien Autopsy: (Fact or Fiction?)

Alien Autopsy: (Fact or Fiction?)

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Silver Streak

Silver Streak

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Planet 51

Planet 51

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★½
Edit this entry  
01
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

1977
×
★★½
Edit this entry  
31
Bells of Coronado

Bells of Coronado

1950
×
★★★
Edit this entry  
31
Jesus in India

Jesus in India

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chip of the Flying U

Chip of the Flying U

1939
×
★★½
Edit this entry  
31
Sky High

Sky High

1922
×
★★★
Edit this entry  
31
Salomé

Salomé

1910
×
★★★
Edit this entry  
30
Ponte Dei Sospiri

Ponte Dei Sospiri

1898
×
★★★½
Edit this entry  
30
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
★★★
Edit this entry  
29
Hindenburg Disaster Newsreel Footage

Hindenburg Disaster Newsreel Footage

1937
×
★★★
Edit this entry  
29
The Unfortunate Policeman

The Unfortunate Policeman

1905
×
★★★
Edit this entry  
29
Mark Twain (Samuel Clemens)

Mark Twain (Samuel Clemens)

1909
×
★★★½
Edit this entry  
29
New-York

New-York

1911
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
★★★½
Edit this entry