mrdrenzaria has logged 62 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Screen Test: Lou Reed

Screen Test: Lou Reed

1966
×
★★★½
Edit this entry  
28
Don't Lose Your Head

Don't Lose Your Head

1966
×
★★½
Edit this entry  
28
The Hospital

The Hospital

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carry On Doctor

Carry On Doctor

1967
×
★★½
Edit this entry  
28
Outer and Inner Space

Outer and Inner Space

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Antony and Cleopatra

Antony and Cleopatra

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Antony and Cleopatra

Antony and Cleopatra

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
No. 16: Oz: The Tin Woodman's Dream

No. 16: Oz: The Tin Woodman's Dream

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Erection

Erection

1971
×
★★½
Edit this entry  
26
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
★★★½
Edit this entry  
26
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
★★★½
Edit this entry  
26
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
★★★½
Edit this entry  
26
Filming Othello

Filming Othello

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
Julius Caesar

Julius Caesar

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Julius Caesar

Julius Caesar

1950
×
★★★
Edit this entry  
25
Citizen X

Citizen X

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
The Delinquents

The Delinquents

1957
×
★★½
Edit this entry  
24
Julius Caesar

Julius Caesar

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
Los Enchiladas!

Los Enchiladas!

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
As You Like It

As You Like It

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Othello

Othello

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Magic Bond

The Magic Bond

1956
×
★★
Edit this entry  
23
The Perfect Crime

The Perfect Crime

1955
×
★★½
Edit this entry  
23
The Sound of Bells

The Sound of Bells

1952
×
★★
Edit this entry  
21
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Early Abstractions

Early Abstractions

1965
×
★★★½
Edit this entry  
21
Thou Shalt Not: Sex, Sin and Censorship in Pre-Code Hollywood

Thou Shalt Not: Sex, Sin and Censorship in Pre-Code Hollywood

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bosko's Picture Show

Bosko's Picture Show

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1941
×
★★½
Edit this entry  
20
Poem Field No. 7

Poem Field No. 7

1967
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Birth of the Robot

The Birth of the Robot

1936
×
★★★
Edit this entry  
17
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Double Life

A Double Life

1947
×
★★★
Edit this entry  
17
Ghosts

Ghosts

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Klute

Klute

1971
×
★★★
Edit this entry  
16
The Way You Make Me Feel

The Way You Make Me Feel

×
★★★½
Edit this entry  
16
Autobahn

Autobahn

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad

Bad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sledgehammer

Sledgehammer

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big

Big

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No. 11: Mirror Animations

No. 11: Mirror Animations

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dog Star Man: Part I

Dog Star Man: Part I

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
Parade

Parade

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
Thugs vs. Dinosaurs

Thugs vs. Dinosaurs

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
The Lunch Date

The Lunch Date

1989
×
★★★
Edit this entry