bailey has logged 384 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Captive

The Captive

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Underworld

Underworld

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Four Corners

Four Corners

1997
×
Edit this entry  
26
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decker: Port of Call: Hawaii - The Movie

Decker: Port of Call: Hawaii - The Movie

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Gonin

Gonin

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Deseret

Deseret

1995
×
Read the review Edit this entry  
13
11 x 14

11 x 14

1977
×
Edit this entry  
13
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Edit this entry  
12
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mobile Suit Zeta Gundam

Mobile Suit Zeta Gundam

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex - The Laughing Man

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex - The Laughing Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

1982
×
Edit this entry  
08
Mobile Suit Gundam II: Soldiers of Sorrow

Mobile Suit Gundam II: Soldiers of Sorrow

1981
×
Edit this entry  
07
Mobile Suit Gundam I

Mobile Suit Gundam I

1981
×
Edit this entry  
06
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
With Beauty and Sorrow

With Beauty and Sorrow

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Spy Sorge

Spy Sorge

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inuyasha the Movie 4: Fire on the Mystic Island

Inuyasha the Movie 4: Fire on the Mystic Island

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler

Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Heaven Is Still Far Away

Heaven Is Still Far Away

2016
×
Edit this entry  
02
Inuyasha the Movie 2: The Castle Beyond the Looking Glass

Inuyasha the Movie 2: The Castle Beyond the Looking Glass

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
Inuyasha the Movie: Affections Touching Across Time

Inuyasha the Movie: Affections Touching Across Time

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roujin Z

Roujin Z

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry