Sort by

Ethan has logged 380 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monster

Monster

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry