Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Your Place or Mine

Your Place or Mine

2023
×
★½
Edit this entry  
05
You People

You People

2023
×
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bros

Bros

2022
×
★½
Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Big Fight in Little Chinatown

Big Fight in Little Chinatown

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Masking Threshold

Masking Threshold

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Men

Men

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Snatchers

Snatchers

2019
×
★½
Edit this entry  
07
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry