Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Nope

    ★★★★½

  • The Whale

    ★★★★½

  • Triangle of Sadness

    ★★★★½

  • Glass Onion

    ★★★★

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★★

  • Barbarian

    ★★★★

  • Turning Red

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★★

  • The Notebook

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 4 Average per month
  • 0.9 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Matrix

Jan 2

Last Film

Mulholland Drive

Dec 27

Most Watched

Triangle of Sadness

twice

Genres, countries & languages

Drama
26 films
Comedy
22 films
Thriller
14 films
Horror
10 films
Mystery
10 films
Sci Fi
9 films
Romance
9 films
Crime
6 films
Action
4 films
Fantasy
4 films
USA
41 films
UK
10 films
France
7 films
Greece
5 films
Sweden
3 films
Canada
3 films
Mexico
2 films
Denmark
2 films
Turkey
2 films
Germany
2 films
English
46 films
Korean
1 film
Mystery
Average 4.15
Action
Average 4.12
Drama
Average 3.79
Sci Fi
Average 3.72
Crime
Average 3.67
Thriller
Average 3.61
Comedy
Average 3.52
Horror
Average 3.50
Fantasy
Average 3.50
Romance
Average 2.94
France
Average 4.00
UK
Average 3.80
USA
Average 3.71
Greece
Average 3.70
English
Average 3.64

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 8

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Sex Appeal
Average weighted rating:

2.2

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Big Fight in Little Chinatown
Average weighted rating:

3.6

Films Megan watched in 2022

  • Mulholland Drive
  • Promising Young Woman
  • Knives Out
  • The Whale
  • Glass Onion
  • Triangle of Sadness
  • Bros
  • Happiest Season
  • Se7en
  • The Banshees of Inisherin
  • Midsommar
  • Sorry to Bother You
  • The Menu
  • Big Fight in Little Chinatown
  • Thoroughbreds
  • One Hour Photo
  • Barbarian
  • Triangle of Sadness
  • Legally Blonde
  • Turning Red
  • To Die For
  • Masking Threshold
  • Don't Worry Darling
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Lost City
  • After Yang
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Nope
  • Call Me by Your Name
  • Lady Bird
  • The Father
  • Parasite
  • Crimes of the Future
  • Men
  • Hereditary
  • Snatchers
  • Little Fish
  • Swallow
  • Dogtooth
  • Silver Linings Playbook
  • Everything Everywhere All at Once
  • The Notebook
  • Yesterday
  • Gone Girl
  • The Lost Daughter
  • Sex Appeal
  • Don't Look Up
  • The Matrix

World map

Highly rated films Megan is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Aftersun
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • RRR
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • The First Slam Dunk
  • Kadaisi Vivasayi
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more