Sort by

Rana has logged 115 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Fiction.

Fiction.

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Late Bloomer

Late Bloomer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ship ‘Night’

The Ship ‘Night’

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Golden Frames in the Closet

Golden Frames in the Closet

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Let Me Dream Again

Let Me Dream Again

1900
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Ladies' Skirts Nailed to a Fence

Ladies' Skirts Nailed to a Fence

1899
×
Read the review Edit this entry  
02
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Come Along, Do!

Come Along, Do!

1898
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Miller and the Sweep

The Miller and the Sweep

1897
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The X-Ray Fiend

The X-Ray Fiend

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fire!

Fire!

1901
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Reprise

Reprise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cloud Is Still There

The Cloud Is Still There

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Graduation of Edison

The Graduation of Edison

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Make a Wish

Make a Wish

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Dark, Dark Man

A Dark, Dark Man

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bleached Bones Avenue

Bleached Bones Avenue

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Others

The Others

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Young Observant

The Young Observant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alternative Math

Alternative Math

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gowok The Ins and Outs of A Woman’s Body

Gowok The Ins and Outs of A Woman’s Body

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Beautiful New Bay Area Project

Beautiful New Bay Area Project

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Boy

Blue Boy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Play

The Play

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Queen of the South Coast

Queen of the South Coast

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Silent

Silent

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sacred

Sacred

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Malam Suro di Rumah Darmo

Malam Suro di Rumah Darmo

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nobody's Business

Nobody's Business

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Demons

Demons

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Milly & Mamet

Milly & Mamet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Toto and his Sisters

Toto and his Sisters

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
From Tomorrow on, I Will

From Tomorrow on, I Will

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry