Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Rana mera

Rana mera

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Rana
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Rana’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Demons of Dorothy

    The Demons of Dorothy 2021

    ★★★★★ Watched by Rana mera 27 Jun 2022

    The perfect short film in a form and style! I like it!!

  • The Innocents

    The Innocents 2021

    ★★★★ Rewatched by Rana mera 21 Jun 2022

    Statement, 1) ABK juga manusia yang memiliki perasaan, 2) Seperti namanya, ABK itu spesial. Meski demikian apa yang sudah terjadi dengan Ben tidaklah murni karna kesalahannya. Ben harus tumbuh dan belajar memahami kehidupan seorang diri di dalam lingkungan keluarga yang toxic. Ini juga menjadi kritik bagi para orang tua yang lalai dalam mengurus anaknya.

  • The Innocents

    The Innocents 2021

    ★★★★ Watched by Rana mera 21 Jun 2022

    ABK ITU SPESIAL! Jadi inget statement saya sendiri ketika bikin Another Hakuna Matata. Jos! Ending berupa dingin adalah pilihan yang tepat.

  • Srimulat: Hil Yang Mustahal – Babak Pertama

    Srimulat: Hil Yang Mustahal – Babak Pertama 2022

    ★★★½ Watched by Rana mera 30 May 2022

    Fajar Nugros’s Manifesto!

  • Arrival

    Arrival 2016

    ★★★★½ Watched by Rana mera 01 May 2022

    PUINTER BANGET COK WONG2 IKI!

  • Three Days to Eternity

    Three Days to Eternity 2007

    ★★★★ Watched by Rana mera 14 Apr 2022

    Through this film, i admit that Riri Riza is a detailed director!

  • Jakarta, City of Dreamers

    Jakarta, City of Dreamers 2022

    Watched by Rana mera 11 Apr 2022

    daripada buat bikin film, mending uangnya buat belajar film dulu.

  • Black Crab

    Black Crab 2022

    ★★ Watched by Rana mera 05 Apr 2022

    Ini perang apasi

  • Oldboy

    Oldboy 2013

    ★★★★ Watched by Rana mera 23 Mar 2022

    This film is successfully turned my emotions upside down!!!

  • Kulari Ke Pantai

    Kulari Ke Pantai 2018

    ★★★½ Watched by Rana mera 19 Mar 2022

    Pesan yang coba disampaikan sangat penting bagi anak-anak Indonesia.

  • Milk

    Milk 1998

    ★★★½ Watched by Rana mera 20 Feb 2022

    This shorts is very genious

  • The Recorder Exam

    The Recorder Exam 2011

    ★★★★ Watched by Rana mera 10 Feb 2022

    “Yang paling esensial dari semua rasa bukanlah bentuknya, melainkan cara merasakannya”

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 14

Review Tags

12
  • mubi
  • #gundala #jokoanwar #jagatsinemabumilangit #indonesia
  • #shoplifter
  • #shoplifter #koree-eda #japanfilm #asianfilmfeature #family #poverty #capitalism
  • #theplatform
  • #weareone
  • #weareone #weareoneglobalfilmfestival
  • cinesurya
  • jaff jaff15
  • ladya cheryl
  • mouly surya
  • netflix
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro