Sort by

James has logged 112 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman and Harley Quinn

Batman and Harley Quinn

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Immortal Beloved

Immortal Beloved

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry