MrMagnusson has logged 26 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Edit this entry  
27
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★
Edit this entry  
24
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★
Edit this entry  
23
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Edit this entry  
16
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Field in England

A Field in England

2013
×
Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Edit this entry  
12
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Miss Julie

Miss Julie

1951
×
★★★★
Edit this entry  
09
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Descendants

The Descendants

2011
×
Edit this entry  
07
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
Read prior review Edit this entry  
06
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
Edit this entry  
03
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Killers

The Killers

1946
×
★★★
Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry