Sort by

Alejandro has logged 419 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Noisy Requiem

Noisy Requiem

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Utsushimi

Utsushimi

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fruits of Passion

Fruits of Passion

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crazy Thunder Road

Crazy Thunder Road

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Madness of Youth

The Madness of Youth

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Talking Head

Talking Head

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eight Hours of Terror

Eight Hours of Terror

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Visitor to a Museum

A Visitor to a Museum

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heroic Purgatory

Heroic Purgatory

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Snow Woman

The Snow Woman

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
For My Crushed Right Eye

For My Crushed Right Eye

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kagero-za

Kagero-za

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Butterfly

Butterfly

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Invasion of Thunderbolt Pagoda

The Invasion of Thunderbolt Pagoda

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Red Spectacles

The Red Spectacles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Burst City

Burst City

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trap

The Trap

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rampo Noir

Rampo Noir

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Himiko

Himiko

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bloody Spear at Mount Fuji

Bloody Spear at Mount Fuji

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Crazy Family

The Crazy Family

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dogra Magra

Dogra Magra

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Laura

Laura

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
1/2 Man

1/2 Man

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Der Eisenrost ‎– The Law of Causality

Der Eisenrost ‎– The Law of Causality

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dead or Alive 2: Birds

Dead or Alive 2: Birds

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Lizard

Black Lizard

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stairway to the Distant Past

The Stairway to the Distant Past

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Most Terrible Time in My Life

The Most Terrible Time in My Life

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry