Sort by

MrMapleSyrupz has logged 37 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freakonomics

Freakonomics

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Colette

Colette

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry