RSS feed for James
  • Jerry Seinfeld: 23 Hours To Kill

  • Out of Shadows

    ½

  • Unorthodox

    ★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★

  • Playdate with Destiny

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Onward

    ★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Bombshell

    ★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jesus Is King: A Kanye West Film

    ★★★½

  • Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★½

  • Downton Abbey

    ★★½

  • Bad Education

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★½

  • Knives Out

    ★★★

  • The Egg

    ★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Waves

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★

  • The Art of Racing in the Rain

    ★½

  • Ready or Not

    ★★

  • Weathering with You

    ★½

  • Anima

    ★★★★

  • Midsommar

    ★½

  • Toy Story 4

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Climate Change: The Facts

    ★★★½

  • Us

    ★★

  • Booksmart

    ★★

  • The Beach Bum

    ★★½

  • Light from Light

    ★★★★

  • Monos

    ★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★½

  • Honey Boy

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • Fyre

    ★★½

  • Glass

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★

  • Vice

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Shrek Retold

  • Amazing Grace

    ★★★★½

  • The Grinch

    ★½

  • Ralph Breaks the Internet

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★½

  • Green Book

    ★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★

  • The Nightingale

    ★★

  • Fahrenheit 11/9

    ★★½

  • Monrovia, Indiana

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★