RSS feed for James

James has logged 337 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★½
Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fårö Document 1979

Fårö Document 1979

1979
×
★★★
Edit this entry  
15
Fårö Document

Fårö Document

1970
×
★★½
Edit this entry  
14
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Giver

The Giver

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★
Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★½
Edit this entry  
08
Saraband

Saraband

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dreams

Dreams

1955
×
★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
Edit this entry  
23
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry