RSS feed for James

James has logged 33 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Downsizing

Downsizing

2017
×
½
Edit this entry  
23
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Edit this entry  
17
Show Biz Bugs

Show Biz Bugs

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Diane

Diane

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Edit this entry