Victor has logged 118 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
Read the review Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Read the review Edit this entry