Sort by

Michael has logged 385 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Image Book

The Image Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mandy

Mandy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry