Michael has logged 37 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Early Man

Early Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lou

Lou

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Garden Party

Garden Party

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dayveon

Dayveon

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry