Sort by

Michael has logged 352 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry