Michael has logged 306 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Canvas

Canvas

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★½
Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Slacker

Slacker

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pixie

Pixie

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry