Madelyn has logged 19 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
26
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
12
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry