Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Madelyn Robertson

Madelyn Robertson

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Madelyn
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Madelyn’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Men

    Men 2022

    ★★½ Watched by Madelyn Robertson 21 May 2022 2

    I mean…ok? I guess

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★★ Rewatched by Madelyn Robertson 19 May 2022

    Skam Norway season 4

  • Conversations with Friends

    Conversations with Friends 2022

    ★★★★½ Watched by Madelyn Robertson 17 May 2022

    AH! I’m so glad this wasn’t shit. It’s not heart crushing in the same way Normal People was, but it wasn’t really supposed to be? The critiques in comparison of the two seem a little ineffective. While I still think changing Bobbi and Melissa into Americans/Brits was a weird choice, Sasha and Jemima humanized their respective characters and actually elevated what was on the page. Allison Oliver is fantastic, I really loved her. On the other hand there’s Joe Alwyn. He…

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★½ Rewatched by Madelyn Robertson 11 May 2022

    you’re always thinking things, you thinker! you thinker! you think things!

  • Old Joy

    Old Joy 2006

    ★★★★½ Rewatched by Madelyn Robertson 09 May 2022

    Kelly Reichardt you knew what you were doing

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Rewatched by Madelyn Robertson 03 May 2022

    3rd watch lol but it’s very nice to see the theater continue to be packed each time!! a guy started packing up his things and was about to completely walk out of the theater during -that part- and i had to tell him to sit back down. i wonder if he was embarrassed. didn’t want him to miss the moment.

  • The Parent Trap

    The Parent Trap 1998

    ★★★★★ Watched by Madelyn Robertson 03 May 2022

    Chessy (my life’s inspiration) and Martin are in a classic lesbian woman and gay man platonic friendship marriage, don’t let anyone else fool you. This was my favorite movie as a child (and Amadeus?)  so it’s always gonna be a 5.

  • Under the Banner of Heaven

    Under the Banner of Heaven 2022

    ★★★★★ Watched by Madelyn Robertson 30 Apr 2022

    episodes 1&2 - mormon true detective

  • Crush

    Crush 2022

    ★★½ Watched by Madelyn Robertson 30 Apr 2022

    Auli’i Cravalho and Rowan Blanchard fight tomorrow behind the school at 3:15pm.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Rewatched by Madelyn Robertson 29 Apr 2022

    ialiwhrljdlatwy aka.. in another life, i would have really liked just doing laundry and taxes with you.

  • The Witch

    The Witch 2015

    ★★★★½ Watched by Madelyn Robertson 26 Apr 2022

    remember when ari aster got his phone stolen out of his pocket by a fan and they called robert eggers from it but he wasnt answering so they called from their own phone and he picked up

  • Dazed and Confused

    Dazed and Confused 1993

    ★★★★ Watched by Madelyn Robertson 24 Apr 2022

    Always a good watch (DUH) but the amount of people thirsting over Matthew McConaughey in this is concerning. STAND UP!! HAVE SOME SELF RESPECT!!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 33

Review Tags

19
  • criterion
  • nyff
  • sundance2021
  • profile
  • san diego international film festival
  • yir2021
  • almodovar
  • chloezhao
  • francesmcdormand
  • french
  • heidiewing
  • lgbtq
  • lgtbq
  • mubi
  • nomadland
  • oscarwinner
  • shortfilm
  • tilda
  • xavierdolan
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro