Sort by

Francesco has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Devs

Devs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Paterson

Paterson

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Respiro

Respiro

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
18 Presents

18 Presents

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Tales

Bad Tales

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shallows

The Shallows

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
7500

7500

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Detroit

Detroit

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry