Leo has logged 153 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Making The Irishman

Making The Irishman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Edit this entry  
28
Big Time

Big Time

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ricky Gervais: Out of England

Ricky Gervais: Out of England

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
George Carlin: Jammin' in New York

George Carlin: Jammin' in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Karate Kid

The Karate Kid

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
George Carlin: Doin' it Again

George Carlin: Doin' it Again

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
05
George Carlin: You Are All Diseased

George Carlin: You Are All Diseased

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ricky Gervais Live: Animals

Ricky Gervais Live: Animals

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ricky Gervais: Out of England

Ricky Gervais: Out of England

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ricky Gervais Live: Animals

Ricky Gervais Live: Animals

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Edit this entry  
15
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry