Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Mrs Albarn

Mrs Albarn

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Mrs Albarn
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Mrs Albarn’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched by Mrs Albarn 15 Mar 2022 6

    My theater had a power shortage so I missed the last 10 mins of the movie, I hope it ended with robert fucking zoe with multiple wigs on in multiple sex positions


    And paul dono watched in the corner like the little ugly cuck he is so fucking ugly idk how people r thirsting over him

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man 2012

    ★★★★★ Watched by Mrs Albarn 18 Jan 2022 2

    The fact that this movie was so hated on because andrew’s too sexy to play a nerd.. king behavior

  • My Best Friend Is a Vampire

    My Best Friend Is a Vampire 1987

    ★★★★★ Watched by Mrs Albarn 15 Jan 2022 2

    Next time someone asks for a good LGBT film I’m recommending this!

  • Lady Bird

    Lady Bird 2017

    ½ Watched by Mrs Albarn 11 Jan 2022

    The only white girl I related to was jonah hill’s sister with the teacher crush

  • The Matrix

    The Matrix 1999

    ★ Watched by Mrs Albarn 08 Jan 2022 1

    Since I’m not sexually attracted to Keanu Reeves I can say without a bias that this movie isn’t all that but finally I can use bluepilled in the correct context

  • The Room

    The Room 2003

    ½ Watched by Mrs Albarn 05 Jan 2022 2

    I thought I had a soft spot for badly rated films by critics but this was just boring sorry and the sex scenes were shot on a microwave

  • Step Brothers

    Step Brothers 2008

    ½ Watched by Mrs Albarn 05 Jan 2022

    So this is what regular people find funny ?interesting…

  • Death Note

    Death Note 2017

    ½ Watched by Mrs Albarn 04 Jan 2022

    If they HAD to cast a white actress for a japanese role I wish they casted our queen of whitewashing scarlett johansson instead at least she had the blonde hair and boobs to play misa unlike #that slut

  • The Strangers

    The Strangers 2008

    ★ Watched by Mrs Albarn 01 Jan 2022 2

    beautiful liv tyler in an elegant dress which sexy scott speedman almost takes off right before he whispers to her she’s his girl .. to her changing into HIDEOUS FLANNEL 🤬!!!

  • The Whole Truth

    The Whole Truth 2021

    ½ Watched by Mrs Albarn 01 Jan 2022

    The egg sausage toast breakfast bussing

  • After We Fell

    After We Fell 2021

    ★ Watched by Mrs Albarn 30 Dec 2021

    It was honestly very gay of hardin to be dreaming of another man having sex with his gf

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★ Watched by Mrs Albarn 30 Dec 2021

    No one gonna mention how sexy kid cudi looked in this??

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 16

Review Tags

85
  • watched with little sister
  • watched w friend
  • i cried
  • watched with my gay bf mason
  • ewan mcgregor sexy
  • colin firth dilf
  • ewan mcgregor dilf
  • ewan mcgregor i'm open to casual sex
  • fuck capitalism
  • funny asf
  • kyle maclachlan sexy
  • nine inch nails stans rise
  • watched for english class
  • amy adams deserved an oscar for this
  • awful soundtrack
  • bad brains hell yeah
  • best heist costumes
  • best heist film
  • both ewans tag team me
  • buddy & darling sextape when
  • but leighton meester kisses a girl in this so it automatically gets five stars
  • chris evans kys
  • chris evans worst boyfriend award
  • cmbyn wishes
  • daniel cleaver kys
  • did they just refer to simple plan as punk-rock.... 💀
  • don't stop me now classic song
  • emotional ending
  • evan rachel wood sexy
  • everyone in this film had ugly hair
  • ewan mcgregor in glasses
  • feminism rocks
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro