RSS feed for Marion

Marion has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Hamlet

Hamlet

1921
×
★★½
Edit this entry  
01
The Abyss

The Abyss

1910
×
Edit this entry  
01
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★½
Edit this entry  
31
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry  
31
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
Edit this entry  
31
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
Edit this entry  
31
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
31
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
31
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Edit this entry  
30
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★½
Edit this entry  
30
Nobadi

Nobadi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

2020
×
Edit this entry  
28
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★
Edit this entry  
27
Lovely Rita

Lovely Rita

2001
×
★★
Edit this entry  
27
Hotel

Hotel

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Post

The Post

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Northern Skirts

Northern Skirts

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Thorax

Thorax

2019
×
Edit this entry  
25
pan

pan

2005
×
Edit this entry  
25
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Servant

The Servant

1963
×
★★★
Edit this entry  
22
Source Code

Source Code

2011
×
★★½
Edit this entry  
20
A Fall From Grace

A Fall From Grace

2020
×
★½
Edit this entry  
20
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★
Edit this entry  
04
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Horror Show

Horror Show

2017
×
Edit this entry  
02
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Ibiza

Ibiza

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Isi & Ossi

Isi & Ossi

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Edit this entry  
28
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Missing

Missing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
House of Wax

House of Wax

2005
×
★½
Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Lawless

Lawless

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Film Study

Film Study

1926
×
Edit this entry  
15
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
Edit this entry  
14
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Edit this entry