RSS feed for Emily
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★
Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★
Edit this entry  
02
One of Us

One of Us

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Life

Life

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Colette

Colette

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
That Hamilton Woman

That Hamilton Woman

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry