Sort by

mrs.underhill has logged 51 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Postman

The Postman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shine

Shine

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Separation

A Separation

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry