Sort by

MrTaylor has logged 189 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gleason

Gleason

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Julieta

Julieta

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Demon

Demon

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trolls

Trolls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry