• Onward

    Onward

    ★★★★

    Just what we needed. Thanks Disney Pixar.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    3 words you always want to hear from your wife: I love Tarantino. 

    Happy New Year

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★½

    Best family theater night yet, this was a home run hitter for everyone. I shouldn’t be this shocked considering such a stellar franchise, but this is easily my 2nd favorite Toy Story. We laughed hysterically many times, felt the love on screen and I’ll easily say it: part 4 has several series best moments.

  • Seduced and Abandoned

    Seduced and Abandoned

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “You must triumph over the devil!”

    Often a dark comedy, others a serious social black eye for Italian customs. So much going on here, and as usual: the more the better. There’s an early scene where women are sewing and we hear, ‘careful, you’ll get blood on the white sheets, as the young lady who has just lost her virginity pricks her finger. These illustrations carry a finely pieced thematic thread throughout the film, even as the 3rd act gets…

  • Foreign Correspondent

    Foreign Correspondent

    ★★★★

    Lies, corruption and awkward marriage proposals! It does feel like a melting pot of other movie ideas but not without its enjoyable thrills and action. Plus, given its 1940 release date, seems fair to say it may have spawned many of the likeminded films that came after it. At any rate, the performance by Bassermann and steady hand of Hitchcock make all the difference. Honestly, I can’t believe it took this long for me to see such a highly decorated effort from the master director (my 27th Hitchcock).

  • Distance

    Distance

    ★★★★½

    Feels quite different from his other work and yet maintains all the quality. Taking place 3 years after a cult poisons a water supply and many innocent people die from their actions, we meet a party of grievers. This aftermath is the focus, not the horrible act or rationale of the cult. Instead, Distance explores all the questions and emotions that haunt the loved ones of the perpetrators. With a terrific, mind-bending 3rd act as a surprise closer, it’s no surprise to see that Koreeda has worked his magic once again.

  • The Devil

    The Devil

    ★★★★½

    “The world is enslaved.”
    Finally found this film on a site called www.effedupmovies.com...how appropriate. A two hour, full body seizure with the prince of darkness pulling the strings! It’s beyond sinister and the devilish plot is a real kick. This is the complete Zulawski experience I’ve been waiting for and is one hell of a horror thriller.

  • The New Land

    The New Land

    ★★★★★

    Following a short lunch break: Volume 2...

    Picking up right where the predecessor ended, the impeccable cast returns and Troell seamlessly continues. I found it so rewarding to see them flourish. The quality of life improved dramatically, while including the ups and down we all see. The tragedies and nature of life is inescapable and the messages to trust God abound. All this is shown with grace.

    The dialogue regarding stolen land and laws passed after theft is a brutally…

  • The Emigrants

    The Emigrants

    ★★★★★

    It finally happened, been waiting for the perfect time to watch this epic sage for years...

    This is why motion pictures offer so much to the audience. Laws of the land are unforgiving and single lightning strike can ruin a families way of life. A perfectly natural feeling journey in which we get vintage Ullmann and MvS following their dreams and answering some of our own.

    Will you worship as you please? 
    Can you hear the ocean calling? 
    Will you…

  • The Ear

    The Ear

    ★★★★

    The paranoid, political Virginia Woolf pulls no punches! It took me a little while to get in sync with these people but sometimes going in blind can cause this. Very enjoyable and one that surely gets better the 2nd round viewing.

  • The Music Room

    The Music Room

    ★★★★

    Ray dazzles is with music and artistic grace while his content warns of pride and laziness. Obsession can rob you of your most precious blessings, more than once if truly stubborn. There’s a certain eeriness to the 3rd act that invites another viewing in itself.

  • High Life

    High Life

    ★★½

    Feels like Alien 3 minus a plot & an alien. Well, that’s not fair because it’s also ridiculous and feels like watching paint dry in space. I’ve never wished for an angry black hole so much in my life. I’m 0/2 with Denis so far but have not convinced myself to watch Beau Travail (1999) yet so maybe there’s hope...