Jarret has logged 285 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Project Space 13

Project Space 13

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★
Edit this entry  
26
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Death of the Sound Man

Death of the Sound Man

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Anchorage Prohibited

Anchorage Prohibited

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
File Under Miscellaneous

File Under Miscellaneous

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wakening

Wakening

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Visit

The Visit

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
ʔEʔanx (The Cave)

ʔEʔanx (The Cave)

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
White God

White God

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dev.D

Dev.D

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Teknolust

Teknolust

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Last Night I Saw You Smiling

Last Night I Saw You Smiling

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
My Joy

My Joy

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
People's Republic of Desire

People's Republic of Desire

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Present.Perfect.

Present.Perfect.

2019
×
★★★★
Edit this entry