Jarret has logged 48 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ark

Ark

1970
×
★★★
Edit this entry  
27
Godless

Godless

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Them!

Them!

1954
×
★★★
Edit this entry  
21
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★
Edit this entry  
19
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ste. Anne

Ste. Anne

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Kafka

Kafka

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
France

France

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Benediction

Benediction

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
After Blue (Dirty Paradise)

After Blue (Dirty Paradise)

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Girl and the Spider

The Girl and the Spider

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
14
Uncle Tom's Cabin

Uncle Tom's Cabin

1903
×
Edit this entry  
14
The Perils of Pauline

The Perils of Pauline

1914
×
Read the review Edit this entry  
13
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Futura

Futura

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Night of Knowing Nothing

A Night of Knowing Nothing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Train Again

Train Again

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Earthearthearth

Earthearthearth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Polycephaly in D

Polycephaly in D

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Red Filter is Withdrawn.

The Red Filter is Withdrawn.

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Inner Outer Space

Inner Outer Space

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Capacity For Adequate Anger

The Capacity For Adequate Anger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dear Chantal

Dear Chantal

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Seen and Unseen

The Seen and Unseen

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Aviliaq:Entwined

Aviliaq:Entwined

2014
×
Edit this entry  
08
Four Faces of the Moon

Four Faces of the Moon

2016
×
Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Brimstone & Glory

Brimstone & Glory

2017
×
★★★½
Edit this entry